1. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych w Poznaniu 2015

Impulsem do zorganizowania pierwszego Spotkania Blogerów Ogrodniczych, które odbyło się w dniach 27-28 lutego 2015 roku podczas Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu, była narastająca potrzeba integracji środowiska blogerów, zajmujących się szeroko rozumianą tematyką ogrodnictwa.

Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

W momencie, gdy organizatorzy spotkania – Wojciech Wardecki (w-ogrodzie.com) oraz Łukasz Skop (bezogrodek.pl) – rozpoczęli prace nad jego kształtem, w polskiej blogosferze istniało już kilkadziesiąt stron, których twórcy dzielili się swoją wiedzą, pasją i spostrzeżeniami odnośnie ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Blogerzy znali się z prowadzonych w sieci dyskusji, z reguły nie mieli jednak okazji, by poznać się osobiście. W zmianie tego stanu rzeczy pomogli organizatorzy Targów Gardenia, którzy umożliwili przeprowadzenie Spotkania w ramach 9. edycji Targów. Duże wsparcie organizatorom SBO okazało również Wydawnictwo Burda Media Polska Sp. z o.o. – wydawca czasopism ogrodniczych, takich jak Mój Piękny Ogród, Przepis na Ogród i Kocham Ogród – obejmując wydarzenie patronatem medialnym.

Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

Pierwsze Spotkanie zostało zdominowane przez żywiołowe dyskusje, prowadzone z zacięciem przez blogerów, którzy po raz pierwszy mieli okazję spotkać tylu znajomych, do tej pory zazwyczaj wirtualnych. Każdy z uczestników na początku spotkania przedstawiał się i opowiadał o swojej pracy. Wymiana doświadczeń przerodziła się w długie rozmowy, z których wypływał jeden zasadniczy wniosek: środowisko blogerów potrzebowało integracji i takiego właśnie wydarzenia, które ją umożliwi. Dla organizatorów był to czytelny sygnał, że inicjatywa musi być kontynuowana i że kolejne edycje SBO będą kwestią niedalekiej przyszłości.

program-spotkania

Organizatorzy Spotkania przygotowali prelekcje, które stały się punktem wyjścia do dyskusji. Łukasz Skop opowiadał o zasadach prowadzenia fanpage’a oraz o kreowaniu nowych trendów. Wojciech Wardecki podjął z kolei temat prawa autorskiego i związanych z nim regulacji, z którymi muszą liczyć się blogerzy. Nie zabrakło także informacji o zasługujących na uwagę nowościach na rynku ogrodniczym. W charakterze prelegentów wystąpili również przedstawiciele patrona medialnego – Wydawnictwa Burda Media Polska Sp. z o.o. Katarzyna Stec skupiła się na tym, jak zadbać o popularność bloga i jak czerpać z niego profity, także finansowe. Olga Szelc wskazywała z kolei na zasady publikacji tekstów, by były jak najatrakcyjniejsze dla czytelników.

W pierwszym Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych wzięli udział twórcy i redaktorzy następujących blogów i stron internetowych: Wymarzony Ogród / Zielona Pracownia / Spes City / Zielona Bombonierka / Piekara w ogrodzie / Ogrodora /  A&K Studio / Studio Projektowe Krajobraz / Ogrodowe Lowe / Kolory Kwiatów / Zapisane chwilą / Chaszczowisko / Ledum / Zielony-Salonik / Zielona Szuflada / U Iwonki w ogródku / Ogród mówi / Orzechowe Wzgórza / Kropki i Kwiatki / Miejski Ogrodnik / Ogrodnik Leszek / Ogrodnicza Obsesja / Rosa / Fajne ogrody / Pracownia fajne ogrody / Druga strona ogrodu / Fundacja Łąka / Bank foto / Ruta Urban Garden/.

 

W spotkaniu w charakterze gości wzięły także udział firmy, obecne na targach: PlantiCo / Ark-Pol / Doram Design / COMPO / Agrecol / Ogrodolandia /.