2. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych „Zieleń to Życie” 2015

 

Sukces frekwencyjny pierwszego Spotkania Blogerów Ogrodniczych przerósł oczekiwania organizatorów i sprawił, że decyzja o przygotowaniu kolejnego zapadła bardzo szybko. Okazją do drugiej integracji przedstawicieli blogerskiego świata była 23. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie”, która odbywała się w Warszawie w dniach od 3 do 5 września 2015 roku. Od tej pory stało się jasne, że blogerzy będą spotykać się raz na pół roku – wiosną i jesienią – podczas dwóch najważniejszych dla polskiej branży ogrodniczej wydarzeń.

Druga edycja SBO przyniosła pewne zmiany, przede wszystkim w harmonogramie. O ile podczas pierwszej większy nacisk był postawiony na stworzenie okazji do wzajemnego poznania uczestników, to przy drugiej program został w dużym stopniu zdominowany przez prelekcje. Uczestnicy wygłosili ich łącznie osiem – po cztery każdego dnia.

Pierwszy wykład pt. „Budżet partycypacyjny okazją do realizacji projektów związanych z zielenią w mieście” wygłosiła Justyna Piwko z Urzędu M. St. Warszawy. Opowiedziała o zaplanowanych i zrealizowanych projektach na terenie miasta. Po zakończeniu jej wykładu głos zabrał także przedstawiciel Fundacji Łąka, która sama zgłaszała kilkadziesiąt projektów.

Drugą prelegentką była Magdalena Strzyżewska, która przygotowała wystąpienie pt. „Drzewa uwikłane w paragrafy: przestrzeń publiczna i prywatna”. Jej prelekcja dotyczyła nowelizacji ustawy regulującej kwestię wycinki drzew.

DSC_3173_Fotor

Kolejne wystąpienie dotyczyło kwestii prawno-autorskich w blogosferze. Wygłosił je Tomasz Ciesielski (bankfoto.net).

Tomasz Ciesielski

Ostatnią prelekcję, która znalazła się w programie pierwszego dnia Spotkania, wygłosiła Anna Stachurska  (fajneogrody.pl). W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Blog ogrodniczy, który zarabia”, wskazywała, jak ważne jest odpowiednie wykorzystywanie przez blogerów właściwych narzędzi tak, by praca, którą wykonują, przynosiła profity.

11893808_998462076873401_1812555037194604207_o

Drugi dzień SBO otworzyła prelekcja Wojciecha Wardeckiego pt. „Co zrobić, by zerwać z Blogerską Partyzantką”, podczas której współorganizator Spotkania wskazywał na potrzebę zajęcia przez blogerów wspólnego stanowiska w kwestiach dla nich najważniejszych.

Następnie głos zabrał Tomasz Ciesielski z drugą już prelekcją. Tym razem skupił się na zasadach współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Tomasz Ciesielski

Trzeci wykład wygłosiła Pola Madej-Lubera, która przekonywała pozostałych uczestników o tym, jak duże znaczenie dla blogera ma obecność w mediach społecznościowych, takich jak Faceook, Instagram czy Pinterest.

20150905_120438

Prelekcję zamykającą 2. SBO, zatytułowaną „Jak uprawiać internetowe grządki”, wygłosił współorganizator Spotkania, Łukasz Skop. W swojej prezentacji podzielił się doświadczeniem i  spostrzeżeniami w zakresie blogowania.

20150905_132306

Podczas 2. SBO zostały po raz pierwszy przyznane Nagrody Blogerów Ogrodniczych. Uczestnicy Spotkania w tajnym głosowaniu przyznali je wystawcom, których stoiska uznali za najlepsze na targach. Ta nowa inicjatywa stała się nieodłącznym elementem kolejnych Spotkań i z każdym kolejnym prestiż Nagrody Blogerów Ogrodniczych rósł. Pierwszymi laureatami nagród zostali następujący wystawcy:

Pierwsze miejsce i Złotego Blogera otrzymała Szkółka Dąbrowscy

Nagroda blogerów

Drugie miejsce i srebrnego Blogera otrzymała Szkółka Majewscy

srebro

Trzecie miejsce i brązowego Blogera otrzymała Szkółka Bracia Dębscy

brąz

Zostały również rozstrzygnięte konkursy, organizowane przez Patronów 2. Spotkania Blogerów Ogrodniczych: wydawnictwo Burda Media Polska Sp. z o.o. (Kocham Ogród, Przepis na Ogród, Mój Piękny Ogród) i Biznes Ogrodniczy. Nagrody otrzymali Leszek Ciepielski (redaktor bloga Ogrodnik Leszek) i Sylwia Hennek (redaktorka bloga Bambusowy sen).

20150905_135254

 

 

 

IMG_7155

 

 

W spotkaniu wzięli udział m. in. Ogród Tamaryszka, Wolniej, tu i teraz, bambusowy sen, Ogrodnicy z pasją, Międzyzdroje. Ogrody z pasją-projekt i realizacja, Zielony kciuk,  bankfoo.net, Kropki i Kwiatki, Mój Projekt Ogrodu, Ogrody Ewy G, TORNIKA, ACROCONA, werXwer, Ogrodowa terapia, Ogród mówi, BIOSENS, Ogrodnik Leszek, Zielona Pracownia, Pracownia Pejzażu, Zielona Bombonierka, Fundacja Łąka…

Spotkanie Blogerów Ogrodniczych podczas Wystawy "Zieleń to Życie"

 

20150904_133640

Spotkanie Blogerów Ogrodniczych podczas Wystawy "Zieleń to Życie"
Spotkanie Blogerów Ogrodniczych podczas Wystawy "Zieleń to Życie"
IMG_4516
IMG_7142 (1)