4. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych – Zieleń to Życie 2016

Czwarte Spotkanie Blogerów Ogrodniczych odbyło się w dniach 2-3 września 2016 roku podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” w Warszawie. I tym razem nie zabrakło prelekcji, dyskusji oraz konkursów, w których nagrodzono zarówno uczestników spotkania, jak i wystawców obecnych na targach.

grafika-4sbo

Podobnie jak przy 3. SBO, i tym razem inicjatywę wsparła firma Agrecol sp. z o.o., zostając jednym ze Sponsorów Głównych Spotkania. Drugim Sponsorem Głównym zostało Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Przedstawiciele obu instytucji wzięli aktywny udział w 4. SBO.

Nowością, wprowadzoną przez organizatora, było włączenie do programu Spotkania zajęć warsztatowych dla uczestników. Odejście od formuły wyłącznie prelekcyjno-dyskusyjnej pozwoliło na urozmaicenie kształtu SBO i było sygnałem dalszych zmian, jakie będą wprowadzane w przyszłości.

Spotkania otworzyła prelekcja Joanny Gałązki z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin pt. „Stosowanie środków ochrony roślin – czy na pewno robisz to dobrze?”, która pozwoliła blogerom zapoznać się z zasadami postępowania ze środkami ochrony roślin i opakowaniami po nich.

Następnie głos zabrał Tomasz Ciesielski, który mówił o prawnych konsekwencjach pisania bloga oraz obecności w social mediach.

Jako trzeci wystąpił organizator Spotkania, Wojciech Wardecki, który nakreślił różne rodzaje zagrożeń, przed jakimi stają blogerzy ogrodniczy. Po prelekcji odbyła się dyskusja, której uczestnicy podzielili się własnymi doświadczeniami w tym zakresie.

Finałem pierwszego dnia było wystąpienie Barbary Czyżowicz, która radziła, jak zostać swoim własnym PR-owcem i jak kreować własną markę w Internecie.

joanna-galazka  tomasz-ciesielski  wojciech-wardecki  barbara-czyzowiczPierwszy dzień

Drugiego dnia Spotkania głos zabrało łącznie pięciu prelegentów. Ewa Gryguc w swojej prelekcji pt. „Być jak Monty Don – profesjonaliści i amatorzy” podzieliła się własnymi refleksjami na temat sfery ogrodniczej.

Magdalena Sobolewska-Bereza w wykładzie pt. „Zrozumieć znaczenie ogrodów we współczesnym świecie” postawiła niełatwe i skłaniające do szerszej dyskusji pytanie o to, czy współczesne ogrodnictwo ma same jasne strony.

Wspomnianą już nowością 4. edycji SBO było zorganizowanie warsztatu dla uczestników. Organizator postawił na miniwarsztat coachingowy pt. „Twój pierwszy krok do bycia skutecznym i spełnionym”, który poprowadziła Katarzyna Wnękowska.

Po zajęciach warsztatowych głos zabrali przedstawiciele Sponsorów Głównych. Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin rozwinęła zagadnienia poruszane w swoim wystąpieniu pierwszego dnia spotkania, tym razem skupiając się wyłącznie na zasadach postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Łukasz Molski z firmy Agrecol sp. z o.o. zainicjował z kolei ożywioną dyskusję o szansach i zagrożeniach, płynących ze współpracy blogerów z firmami ogrodniczymi.

ewa-gryguc joanna-galazka  katarzyna-wnekowska  lukasz-molski

Wręczanie przez uczestników SBO Nagród Blogerów Ogrodniczych dla najlepszych stoisk na targach stało się już tradycją. Blogerzy po zapoznaniu się z propozycjami wystawców w tajnym głosowaniu przyznali następujące nagrody:

20160825_131057

13-zmienione

12-zmienione

dscn2673